Written by 09:45 Elektronik

En İyi Dürbün Modelleri  

Dürbün nedir? Dürbün uzak görüntüleri yakınlaştıran mercekli aletlerdir. Çıplak gözle uzakları daha net görüntüleyebilmek için kullanılırlar. 

Günümüzde kullanılan dürbünleri ikiye ayırabiliriz,

 1. Optik klasik dürbünler
 2. Dijital dürbünler

Klasik dürbünler mercekler yardımı ile uzak görüntüleri net bir şekilde algılayabileceğimiz büyüklüğe getirirler. Büyüme oranı arttıkça görüntülerde bozulmalar meydana gelir. Bu nedenle büyütme oranları sınırlandırılır.

Dijital dürbün, optik dürbünün oluşturduğu görüntüyü dijital düzeltmeler yaparak gözümüze yansıtır. Dijital dürbünler optik dürbünlerin net görüntü sınırını geliştirerek kullanım kolaylığı sağlarlar. Ayrıca elde edilen görüntü üzerinde,

 • Dijital zoom
 • Video kaydı
 • Fotoğraf çekme

gibi imkanlarda sunar.

Dürbünler Hangi Alanlarda Kullanılır?

Dürbünler genel olarak uzaktaki görüntünün net algılanmasını sağlayacak her alanda kullanılabilir ancak özellikle,

 • Askeri alanda
 • Avcılıkta
 • Doğa sporlarında
 • Fotoğraf sektöründe
 • Hobi amaçlı

kullanılır.

En iyi dürbün modelleri hangi kategoride yer alır? Klasik dürbün mü dijital dürbün mü? Bu durum tümüyle kullanıcının amacı, maliyeti ve kullanım alanı ile ilgilidir. Net olarak “bu daha iyi” demek doğru olmaz çünkü iyi olanı ihtiyaçlar, kalite ve maliyetler belirler.

Eğer sadece klasik dürbün kullanacaksanız en iyi dürbün modeli sizin için bu kategori içerisinde yer alacaktır.

Neden Klasik Dürbünler Tercih Edilir?

Gelişen teknoloji ile dürbünlerde gelişti ancak zorlu koşullarda teknolojik ürünleri muhafaza etmek ve her zaman gerekli enerjiyi sağlamak mümkün olmayabilir. Klasik dürbün modelleri dayanıklılıkları ve ekonomik kullanım alanları ile ön plana çıkmaktadırlar.

 • Klasik dürbünler daha dayanıklıdır.
 • Klasik dürbünler ekonomiktir.
 • Enerji gereksinimleri yoktur.
 • Her koşulda kullanılabilirler.

Teknoloji büyük yenilikler getirse de hava ve doğa koşulları, enerji gereksinimleri, kırılma ve bozulmalar, tamir maliyetleri, yüksek satın alma maliyetleri klasik dürbün modellerini dijital dürbünlere göre daha cazip kılmaktadır.

Dijital Dürbünlerin Avantajları

Dijital dürbünler yaygınlaşsa da henüz klasik dürbünler kadar yaygın bir kullanıma sahip değiller. Ancak belli alanlarda kullanımları klasik optik dürbünlerden daha avantajlıdır.

 • Görüntülerin kaydedilmesi gerektiği durumlarda
 • Yüksek çözünürlüklü yakınlaştırma gerektiğinde
 • Dijital verilerle çalışılması gerektiğinde
 • Hobi amaçlı kullanımlarda veya fotoğrafçılıkta

avantajlı kullanıma sahiptir.

Dürbün Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Dürbün alırken nelere dikkat etmemiz gerekir? Hangi dürbün modeli daha avantajlıdır? 

Dürbünler uzun süreli kullanım hedeflenerek alınan ürünler olduğu için alırken bazı noktalara dikkat etmemiz gerekir. 

Alış Amacınıza Uygun Dürbün Belirleme

Dürbün alış amacınız nedir? Eğer bu soruya verebileceğiniz net bir cevabınız varsa dürbün alırken fazla zorlanmadan iyi bir dürbün modeli seçebilirsiniz. 

Amacınız uzak mesafeleri yakınlaştırmak ise optik zoom oranının yüksek olması gerekir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken dürbünler üzerinde bulunan rakamların doğru okunmasıdır.

5X40 ibaresinden ne anlamalıyız? 

5 = büyütme gücü

40 = objektif mercek çapı

anlamına gelir. 5 rakamı büyüdükçe yakınlaştırma gücü artar. 40 rakamı büyüdüğünde ise merceğin büyüklüğü artar. Mercekler büyüdükçe daha fazla ışık alma imkanı olduğu için netlik ve görüntülerdeki renklilikte artar.

Örneğimizden yola çıkacak olursak, 7×50 oranlarına sahip bir dürbün 5X40 oranlarına sahip bir dürbünden daha güçlü yakınlaştırma ve netliğe sahiptir.

En fazla kullanılan oranlara sahip dürbün modelleri 7X30 oranlarına sahip modellerdir.

Kullanılan Malzeme Kalitesi

Zor doğa koşullarında dürbün kullanacaksanız kullanılan malzemenin dayanıklı olmasına özen gösterin. Düşmelere, kırılma, aşınma ve çizilmelere karşı yeterli güvenlik tedbirlerinin alındığından emin olun. 

En çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biri ise dürbün mercekleri için koruyucu kılıf bulunup bulunmadığıdır. Mercek koruyucular kaliteli dürbün modelleri için önemlidir.

Mercek Kaplama Kaliteleri

Mercek kaplamaları görüntünün kalitesi açısından önemlidir. Merceklerde kullanılan kaplama malzemeleri buharlaştırılarak mercekler üzerine aktarıldığı için kolay çizilebilir maddeler içermemelidir. 

Kaplamaların kolay çizilmemesi ve uzun ömürlü olmasına dikkat etmelisiniz.

Odaklama ve Merkez Odak Ayarları

Alacağınız dürbünde bu ayarların doğru yapıldığına emin olun. Çünkü mekanik aksamdan kaynaklanan ayar sorunları uzak veya yakın planlarda hiç ummadığınız bir zamanda sorun yaşamanıza neden olabilir.

(Visited 1 times, 1 visits today)
Last modified: 26 Nisan 2022
Close