Written by 10:21 Elektronik

Akıllı Süpürge Nedir?

Akıllı süpürge nedir? Akıllı süpürge, kullanılan yazılım ve girilen komutlarla belirlenen görevleri yerine getiren süpürgelerdir. Bu süpürgeler robot süpürge olarak ta anılmaktadırlar. 

Gelişen teknoloji ile birlikte süpürgeler de günlük yaşamımızı kolaylaştıracak şekilde dizayn edilmeye başlandı. Özellikle kadınların da çalışma hayatına girmesi, akıllı süpürgeleri zorunlu hale getirmiştir. Çünkü ailenin tüm bireyleri iş hayatına dahil oldukları için evi sadece dinlenmek için kullanmaya başlamıştır. 

Çalışma hayatı dışında evde ne kadar az iş olursa çalışan kadınlar da o kadar fazla dinlenme imkanına kavuşurlar. 

Bu düşünce evde bulunan elektronik aletlerin ve beyaz eşyaların uzaktan istenildiği zaman kontrol edilebilmesi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Böylece henüz iş yerinden çıkmadan gerektiğinde akıllı telefonlarla bağlantılı olan tüm elektronik aletler ve beyaz eşyalar kontrol edilebilir hale gelmiştir.

Uzaktan Kontrol Edilebilen Temizlik Robotu Akıllı Süpürge

İş yerinden ayrılmadan akşama misafir geleceğini öğrendiniz ama sabah acele çıkmanız gerektiği için evi süpürememiştiniz. Üstelik yapılması gereken yemekler, tatlılar ve hazırlanması gereken çay var. Evi süpürmek için ayıracağınız zamanı mutfakta geçirebilirdiniz. Bu durumda ne yapabilirsiniz?

Günümüzde gelişen teknoloji çalışan insanların yaşamlarını kolaylaştırmak için sürekli yeni ürünler geliştirmekte. Evimizde kullandığımız süpürgelere akıllı telefonumuzla iletişim kurabilen devreler ve şarj üniteleri eklenerek siz evde olmasanız dahi evi süpürebilen süpürgeler geliştirildi.

Akıllı süpürgeler ilk kullanımda, evi tarayarak tüm oda ve koridorları hafızalarına alırlar. Böylece siz akıllı cep telefonunuz aracılığı ile ister evin tamamını ister sadece belirli bölümlerini süpürme komutu verebilirsiniz.

Akıllı telefonunuzla akıllı süpürge arasındaki iletişim evde bulunan wifi modemler aracılığı ile sağlanmakta.

  • Wifi modem
  • Akıllı cep telefonu
  • Akıllı süpürge

arasında iletişim köprüsü kuruluyor. Böylece siz evinizdeki modem aracılığı ile akıllı süpürge ile bağlantı kurarak onu istediğiniz zaman kontrol edebilme imkânına kavuşuyorsunuz.

Her Zaman Kullanıma Hazır Akıllı Süpürgeler

Akıllı süpürgeyi uzaktan kontrol ederken şarjı biterse ne olacak? Merak etmeyin, evinizde elektrik bulunduğu sürece şarjları hiçbir zaman bitmiş olmayacak. Çünkü akıllı süpürgeler kendilerini şarj edebilme özelliğine sahiptir. Yani akıllı süpürgeyi kullanmak istediğinizde her zaman şarj ünitesinde kendini şarj etmiş durumda, sizden gelecek komutları uygulamak üzere kullanıma hazır bekliyor olacak.

Bunu nasıl başarıyorlar? 

Akıllı süpürgelerin içinde bulunan devre ve yazılımlar bataryayı sürekli kontrol ederler. Batarya belli bir seviyenin altına indiğinde “şarj ünitesine git” komutu otomatik olarak çalıştırılır ve süpürge belirlenen görevi askıya alarak, bataryayı şarj etmek üzere şarj ünitesinin yanına gider ve kendisini şarj ünitesine kenetler. Şarj tamamlandığında görevini tamamlamak üzere tekrar kaldığı yerden devam eder.

Akıllı süpürgeler belirlenen görev tamamlandığında tekrar şarj ünitesine bağlanarak orada hazırda beklerler. Böylece akıllı süpürgeler her zaman verilen görevi yerine getirmek üzere hazırda beklerler. Dilerseniz süpürgeyi belirli saatlerde çalışması için programlayabilirsiniz de.

Akıllı Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akıllı süpürge alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, süpürgenin evinizle uyumlu olması gerekliliğidir. Evinizin yüzölçümü büyükse süpürgenin şarjının tüm evi süpürecek kadar dayanacağından emin olmanız gerekir. 

Diğer önemli bir nokta ise, akıllı süpürgeyi hangi zaman dilimlerinde kullanacağınızla ilgili. Eğer akıllı süpürgeyi alma amacınız daha çok siz evde yokken çalıştırmak ise, süpürgenin toz haznesinin yeterince büyük veya kendi torbasını boşaltma özelliğine sahip olduğundan emin olmalısınız.

Akıllı süpürge alırken dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz,

  • Çalışma ve şarj sürelerini kontrol edin. Uzun şarj süresine sahip süpürgelere yönelin.
  • Evinizdeki kirliliğe göre fırça sayısı belirleyin. Çocuk olan evlerde iki fırça daha idealdir.
  • Evinizde akıllı süpürgenin düşme olasılığı bulunan noktalar varsa veya dolapların erişemediğiniz noktalarını da temizletmek istiyorsanız, düşme sensörü olup olmadığını kontrol edin.
  • Eve gelmeden süpürgeyi kontrol edip çalıştırmak istiyorsanız, alacağınız süpürgede uzaktan akıllı telefon kontrolünün olup olmadığına dikkat edin. Çünkü bu özellik tüm süpürgelerde bulunmamaktadır.
  • Süpürgenin çıkardığı gürültü miktarının yüksek olmadığından emin olun.
  • Eğer akıllı süpürge ile evinizi paspaslamayı da düşünüyorsanız, paspas özelliğinin olup olmadığını kontrol edin.
(Visited 1 times, 1 visits today)
Last modified: 10 Mayıs 2022
Close